duminică, 4 octombrie 2009

Nişte impotenţi

S-au scurs două etape din grupele Ligii Campionilor, respectiv, Ligii Europei la fotbal, competiţii în care România are cinci reprezentate: Unirea Urziceni (în prima), FC Timişoara, Dinamo, CFR Cluj şi Steaua. Toate acestea au jucat, deci, împreună, zece meciuri, adică 20 de reprize. Şi au marcat fix 4 (PATRU) goluri. Oricum le-aş împărţi, media / mediile sunt de toată jena. Ar veni un gol la cinci reprize. Interesant este că această neputinţă este pusă pe seama ghinionului, a gazonului, a vremii, a horoscopului, dar nimeni nu are puterea să recunoască: da, domnule, suntem incompetenţi. Nu suntem în stare s-o băgăm în aţe.
Mai grav este că FC Timişoara şi Steaua nu au înscris niciun gol în două meciuri. Bănăţenii s-au bătut cu cărămida în piept după prima etapă, când au remizat în deplasare cu Ajax, dar după întâlnirea cu Dinamo Zagreb nu mai scotea nimeni niciun sunet. Jenanţi până la extrem au fost stelisţii, care după ce au făcut 0-0 pe teren propriu cu echipa cea mai slabă din grupă (conform criteriilor UEFA), acum se îmbată cu apă rece visând la celelalte şase meciuri. Dintre care două cu turcii de la Fenerbahce.